Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel, vagy alkalmazottai, illetve segítő családtagjai(1) között van olyan személy, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. Amennyiben ezek között nincs olyan személy, aki az előírt képesítéssel rendelkezik, akkor képesítéshez kötött tevékenységet nem folytathat.
A képesítési követelmények meglétét a vállalkozói igazolvány kiadása során az illetékes hatóság nem vizsgálja, a vállalkozó a felelős annak betartásáért. Több telephely esetén a képesítési követelményeket valamennyi telephelyen érvényesíteni kell. Azonban, ha ellenőrzés során kiderül, hogy a képesítési követelményeket nem tartják be, az illetékes önkormányzat a vállalkozói igazolványt visszavonja, több telephely esetén pedig az érintett telephelyeken betiltják a tevékenységet.
A képesítési követelményeket a jogszabályok határozzák meg. Ugyanazok a képesítési előírások vonatkoznak az állami vállalatokra, gazdasági társaságokra és egyéni vállalkozókra. Például meleg- vagy hidegkonyhás ételek előállításához szakács szakmunkás-bizonyítvány kell, de egy I. osztályú vendéglőhely vagy áruház irányítója csak szakirányú egyetemi vagy főiskolai végzettségű személy lehet, stb.
kommentek